Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium


Wirus zika: nowy patogen z grupy TORCH?

Wirus zika: zakażenie i objawy

 

Wirus Zika (ZIKV), należący do rodziny wirusów Flaviviridae, został po raz pierwszy wyizolowany w lesie Zika w Ugandzie w 1947 r., gdzie zajmowano się małpami. Pierwsza spekulacja była zresztą właśnie taka, że jest to wirus atakujący tylko małpy. Przed rokiem 2007 infekcje ZIKV u ludzi zgłaszano tylko w Afryce i Azji, a potwierdzone przypadki były rzadkie. Obserwowane zachorowania charakteryzowały się bezobjawowym lub łagodnym  (wysypka, gorączka, bóle głowy, bóle stawów i zapalenie spojówek) przebiegiem. Kiedy ZIKV został po raz pierwszy wykryty w Brazylii na początku 2015 roku, było to ogromnym zaskoczeniem, ponieważ wirus ten nie był wcześniej odnotowywany na półkuli zachodniej. Wstępne raporty przypadków zachorowań w Brazylii również wskazywały na łagodny przebieg infekcji ZIKV. Zmieniło się to na jesieni 2015 r., kiedy lekarze w północno-wschodnich stanach Brazylii odnotowali gwałtowny wzrost liczby przypadków małogłowia i innych wad wrodzonych u dzieci, które zbiegły się z rozprzestrzenianiem ZIKV w tym regionie. W Brazylii, jednocześnie z wystąpieniem epidemii wywołanej przez ZIKV, około 20-krotnie zwiększyła się liczba noworodków z małogłowiem. Aktualnie najwięcej przypadków małogłowia zanotowano w Brazylii (>2000) oraz w Kolumbii (ok. 50). Okazało się, że ZIKV jest wirusem teratogennym, który stał się ważną przyczyną zakażeń matczyno-płodowych.

 

Wirus zika w ciąży

 

Obecnie wiadomo już, że w przypadku kobiet w ciąży infekcja ZIKV jest bardzo niebezpieczna. Głównym objawem wrodzonego zakażenia ZIKV jest małogłowie u dziecka. Małogłowie jest ciężką wadą rozwojową charakteryzującą się nienaturalnie małymi wymiarami czaszki i często towarzyszą jej opóźnienia funkcji poznawczych. ZIKV jest wirusem neurotropowym, który często u płodów (ok. 50%) wywołuje brain disruption sequence – „ciąg zaburzeń związanych z mózgiem”, czyli nieprawidłowości, które występują w typowej kolejności. W następstwie zaburzeń rozwoju i zaniku mózgu w II i III trymestrze dochodzi do dużego zmniejszenia się objętości mózgu, ciśnienia wewnątrzczaszkowego i zapadnięcia się już rozwiniętej czaszki z zachodzeniem na siebie kości pokrywy (czołowych i ciemieniowych).

 

Wirus zika: nowy patogn z grupy TORCH?

 

Zakażenia ZIKV u kobiet w ciąży są również związane z innymi nieprawidłowościami w rozwoju płodu, takimi jak niewydolność łożyska i ograniczenie wzrostu płodu, zaburzenia widzenia, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet poronienie. Te zaburzenia, razem z małogłowiem, zostały nazwane ” zespołem wrodzonym Zika”, w nawiązaniu do „zespołu TORCH” czyli zaburzeń wynikających z wrodzonych infekcji spowodowanych przez patogeny „TORCH”. Akronim ten jest szeroko stosowany w klinice i oznacza zakażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii, wirusem różyczki, wirusem cytomegalii (CMV), wirusem opryszczki pospolitej (HSV) i inne zakażenia niebezpieczne dla rozwoju płodu. Największe ryzyko niesie zakażenie ZIKV w pierwszym trymestrze ciąży. Znamienne jest jednak, iż  ZIKV może indukować uszkodzenia płodu nawet w przypadku infekcji a późniejszych etapach ciąży.

 

Wirus zika: jak się chronić?

 

Zakażenie ZIKV należy do chorób tropikalnych, które rozprzestrzeniane są przez komary z rodzaju Aedes. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ciężarnym (niezależnie od trymestru) oraz kobietom, które planują ciążę, unikanie podróży do krajów endemicznych dla ZIKV. Kobiety w ciąży przebywające w krajach endemicznych występowania ZIKV wymagają wzmożonej czujności położniczej, w tym obserwacji w badaniach ultrasonograficznych. Wirus ten może być również przenoszony drogą płciową. Jeśli partner jest lub był zakażony ZIKV albo podróżował do miejsc, w których rozprzestrzenia się ten wirus, zaleca się używanie prezerwatywy przez okres od 8 tygodni do 6 miesięcy.

 

 

Piśmiennictwo:

 

  1. Coyne, Carolyn B., and Helen M. Lazear. „Zika virus—reigniting the TORCH.” Nature Reviews Microbiology 14.11 (2016): 707.
  2. https://euroimmun.pl/blog/zika-moda-realne-zagrozenie/
  3. World Health Organization. Interim guidance on pregnancy management in the context of Zika virus. WHO 2016 May 13

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl