Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium


Wirus zika: jak zaplanować bezpieczne wakacje?

W przypadku kobiet w ciąży wirus zika (ZIK) jest bardzo niebezpieczny. Do najpoważniejszych skutków zakażenia należy mikrocefalia płodu, która jest wadą rozwojową charakteryzującą się nienaturalnie małymi wymiarami czaszki. Największe ryzyko niesie zarażenie w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli planujesz zajście w ciążę, przed podróżą sprawdź, czy w kraju, do którego się wybierasz, istnieje niebezpieczeństwo zakażenia wirusem zika.

 

Wirus zika regiony występowania

 

Co jeśli okaże się, że w regionie, który planujesz odwiedzić, możesz zarazić się ziką? W celu zminimalizowania ryzyka infekcji już przed wyjazdem szczegółowo przeanalizuj plan podróży. Zastanów się, czy w miejscach, w których masz nocować, będą moskitiery i klimatyzacja. Do walizki spakuj środki zapobiegające ukąszeniom komarów (najlepiej kilka różnych) oraz ubrania z długimi nogawkami i rękawami. Jeśli jest taka możliwość, przedyskutuj swoje plany z lekarzem.

 

Wirus zika potencjalne zakażenie

 

Co jeśli starasz się o dziecko, a niedawno odwiedziłaś kraj, w którym występuje wirus zika? Jeśli próbujesz zajść w ciążę i odwiedziłaś kraj z trwającą epidemią wirusa zika, zaleca się, abyś odczekała co najmniej 8 tygodni przed próbą poczęcia, nawet jeżeli nie pamiętasz ukąszenia przez komara i nie odczuwałaś żadnych niepokojących objawów. Jeśli doświadczyłaś objawów infekcji ziką podczas podróży lub w ciągu dwóch tygodni od powrotu do domu, zaleca się, aby poczekać co najmniej 6 miesięcy przed próbą poczęcia.

 

Wirus zika infekcja u mężczyzny

 

Co jeśli starasz się o dziecko, a twój partner niedawno odwiedził kraj, w którym występuje wirus zika? Możliwość zakażenia wirusem zika poprzez stosunki płciowe została potwierdzona. Jeśli twój partner przebywał w kraju, w którym mógł zarazić się ziką, zaleca się stosowanie prezerwatyw przez 8 tygodni po jego powrocie – jeśli nie miał objawów infekcji, a przez 6 miesięcy w przypadku, gdy potwierdzono u niego zakażenie. Pamiętaj, że objawy infekcji wirusem zika mogą być łagodne i niespecyficzne, przez co łatwo je przeoczyć!

 

Wirus zika badania

 

Czy istnieje możliwość wykonania badań, by potwierdzić lub wykluczyć infekcję wirusem zika? W Polsce dostępne są już badania, które warto wykonać po powrocie z egzotycznych wakacji. Są to tzw. testy serologiczne, które polegają na wykrywaniu swoistych przeciwciał we krwi.

 

Wirus zika rodzaje testów

 

Dlaczego bada się przeciwciała, a nie obecność wirusa we krwi? Materiał genetyczny wirusa jest obecny w naszym krwioobiegu przez krótki okres. Natomiast jeżeli dojdzie do infekcji, układ immunologiczny w obronie przed wirusem wytwarza przeciwciała – najpierw w klasie IgM, a następnie w klasie IgG. Dlatego po powrocie z wakacji zaleca się, by wykonać badanie w kierunku swoistych przeciwciał w obu klasach przeciwciał (IgM oraz IgG).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl