Toksoplazmoza jest jedną z chorób z grupy TORCH, czyli chorób niebezpiecznych dla rozwoju płodu. Toksoplazmoza w ciąży może powodować poronienia lub wady wrodzone u dziecka. Co powoduje toksoplazmozę i jak chronić siebie i dziecko przed zachorowaniem?
Czynnikiem chorobotwórczym powodującym toksoplazmozę jest pierwotniak Toxoplasma gondii. Do zakażeń u ludzi dochodzi najczęściej poprzez spożycie cyst pierwotniaka obecnych w zanieczyszczonej wodzie, także w surowych lub niedogotowanych produktach mięsnych pochodzących od zakażonych zwierząt. Toksoplazmozą można zakazić się również poprzez kontakt z odchodami zakażonego kota. U dorosłych toksoplazmoza zwykle przebiega łagodnie lub nawet bezobjawowo.
Toksoplazmoza w ciąży może być bardzo niebezpieczna – nie tyle dla matki, ile dla płodu. Jeżeli ciężarna kobieta zostanie zakażona po raz pierwszy, pierwotniak może przeniknąć przez łożysko i spowodować tzw. zakażenie wrodzone. Toksoplazmoza w ciąży najgroźniejsza jest na najwcześniejszych jej etapach – wraz z upływem czasu niebezpieczeństwo maleje.
Możliwe powikłania toksoplazmozy wrodzonej obejmują m.in. triadę Sabina- Pinkertona, czyli:
W ciężkich postaciach infekcji dochodzi do poronienia, obumarcia płodu lub wielonarządowych powikłań.
Toksoplazmoza w ciąży wcześnie wykryta daje możliwość leczenia, które zmniejsza przede wszystkim ryzyko przeniknięcia pierwotniaka przez łożysko do rozwijającego się płodu.
Sposoby ochrony przed toksoplazmozą to:
Każda kobieta, która planuje zostać mamą, powinna również przebadać się na obecność przeciwciał, aby sprawdzić, czy jest narażona na pierwsze zachorowanie na toksoplazmozę podczas ciąży.
Dodaj komentarz