Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium


Toksoplazmoza: czy muszę pozbyć się z domu kota? [wideo]

Toksoplazmoza jest jedną z chorób z grupy TORCH, czyli chorób niebezpiecznych dla rozwoju płodu. Często myśląc o toksoplazmozie, myślimy o naszych domowych pupilach, szczególnie kotach. Czy ciężarne rzeczywiście powinny unikać kontaktu z kotami?

 

Toksoplazmoza w ciąży

W ciąży toksoplazmoza może powodować poronienia lub wady wrodzone u dziecka. Jest to choroba odzwierzęca, którą z definicji nie można zarazić się od człowieka. Czynnikiem chorobotwórczym powodującym toksoplazmozę jest pierwotniak Toxoplasma gondii. Do zakażeń u ludzi dochodzi najczęściej poprzez spożycie cyst lub oocyst pierwotniaka.

Najczęstszą drogą zakażenia dla człowieka jest:

  • surowe lub niedogotowane mięso pochodzące od zakażonych zwierząt,
  • niemyte warzywa, które miały kontakt z glebą (w ziemi mogą być zwierzęce odchody, w których znajdują się oocysty),
  • zanieczyszczona woda.

 

Dowiedz się więcej o toksoplazmozie oglądając film:

 

 

Toksoplazmoza i kot

Żywicielem ostatecznym pasożyta są koty, których kał może zawierać oocysty. Toksoplazmozą można zatem zakazić się również poprzez kontakt z odchodami zakażonego kota. Na szczęście prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest bardzo niskie. Koty zakażają się pasożytem w wyniku zjedzenia mięsa zakażonych zwierząt upolowanych lub podanych jako pokarm. Rozwój infekcji grozi bowiem głównie kotom wolno żyjącym. Kot, który przebywa w domu, nie ma możliwości polowania, nie jest karmiony surowym mięsem tylko karmą dla kota (suchą  lub puszkowaną), wówczas nie ma jak się zakazić.

 

Toksoplazmoza w kuwecie?

Ponadto, aby doszło do zakażenia Toxoplasma gondii, konieczne jest spożycie jaj pasożyta. Taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w przypadku niemycia rąk po sprzątaniu kuwety pupila. Dlatego dla przyszłej mamy posiadającej kota, najważniejsze jest zachowanie zasad higieny. Istotne ważne jest, aby czyścić kuwetę w rękawiczkach gumowych, a następnie dokładnie umyć dłonie w ciepłej wodzie z mydłem, w ten sposób ryzyko zakażenia jest zminimalizowane. Warto również pamiętać aby stosować gumowe rękawice podczas prac ogrodowych (kontaktu z glebą). Uspokajamy również właścicielki psów. Psy podobnie jak ludzie mogą być tylko żywicielem pośrednim, gdzie Toxoplasma gondii osiąga stadium, które nie jest infekcyjne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl