Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium


Szczepionka MMR co o niej wiemy?

Jedną z podstawowych szczepionek podawanych w wieku dziecięcym jest szczepionka MMR. Przed czym chroni szczepionka MMR i czy rzeczywiście trzeba nią zaszczepić swoje dziecko?

 

Szczepionka MMR skład

Szczepienie MMR oznacza trójskładnikową szczepionkę, chroniącą przed odrą, świnką i różyczką. Połączenie trzech składników pozwala na ograniczenie liczby wkłuć u dziecka z 3 do 1. W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy., dzięki temu po szczepieniu nie przenoszą się one na inne osoby z otoczenia dziecka. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia. Szczepionka MMR jest szczepionką bezpieczną (1). Szczepionka ta znajduje się wśród szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) dla niemowląt i dzieci w wieku szkolnym.

 

Szczepionka MMR dawki

Obecnie szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce podawana jest 2 razy (1):

  • pierwsza dawka: 13. – 15. miesiąc życia dziecka – pierwsza dawka szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce; przeciw pneumokokom (trzecia dawka szczepienia podstawowego),
  • druga dawka: 10 rok życia, dawka przypominająca przeciw odrze, śwince i różyczce.

Obecnie na polskim rynku dostępne są dwa preparaty:

  • M-M-RVAXPRO (MMR= odra + świnka + różyczka),
  • Priorix (MMR= odra + świnka + różyczka).

Szczepionka MMR nowy kalendarz szczepień

Według nowego kalendarza szczepień przesunięto podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce z 10. na 6. rok życia w  celu zapewnienia ochrony dzieciom przed rozpoczęciem nauki. Przeniesienie dawki przypominającej tego szczepienia uzasadnia się sytuacją epidemiologiczną odry w Europie.

 

Objawy po szczepionce MMR

Po podaniu szczepionki mogą wystąpić odczyny miejscowe, tj. ból w miejscu podania, zaczerwienienie, obrzęk. Ogólne odczyny poszczepienne zależą od wieku szczepionej osoby. U dzieci może pojawić się łagodne powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura i wysypka. U dorosłych mogą dodatkowo wystąpić bóle stawów. Ciężkie odczyny (drgawki gorączkowe, łagodne zapalenie mózgu) występują bardzo rzadko, ustępują samoistnie bez długotrwałych następstw. Badania wykluczają związek szczepionki MMR z występowaniem autyzmu.

 

Przeciwwskazania do stosowania szczepionki MMR

Przeciwwskazania do stosowania szczepionki MMR to przede wszystkim: uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, stwierdzona reakcja nadwrażliwości po wcześniejszym szczepieniu, ciąża, gorączka, przyjmowanie leków zmniejszających aktywność układu odpornościowego oraz choroby krwi i nowotwory.

 

 

Piśmiennictwo:

  1. http://szczepienia.pzh.gov.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl