Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium














Świadome macierzyństwo

Ciąża to wyjątkowy stan. Przez dziewięć miesięcy organizm kobiety i rozwijającego się dziecka są z sobą związane. Dlatego każda przyszła mama powinna o siebie szczególnie dbać, zdrowo się odżywiać, a jeśli istnieje taka konieczność – przyjmować dodatkowe witaminy i mikroelementy. Jak jeszcze możemy zadbać o zdrowie swojego przyszłego dziecka?

 

Świadome macierzyństwo czyli wiarygodna informacja

W trosce o zdrowie swoje i dziecka, już na etapie planowania ciąży, kobiety chcą wiedzieć jak najwięcej. Sama decyzja o planowaniu potomstwa jest świadomym podejściem do macierzyństwa. W dzisiejszych czasach nie tylko kobiety przygotowują się do roli matki, również ojcowie włączają się w okres oczekiwania na dziecko: chodzą do szkół rodzenia, uczestniczą w porodzie. Wiele przyszłych rodziców poszukuje jasnych informacji o tym, jak należy się przygotować do ciąży. Świadome macierzyństwo to poszukiwanie wiarygodnych porad: konsultacja z lekarzem prowadzącym oraz sięganie po zalecenia specjalistów, np. wykaz rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (1).

 

Świadome macierzyństwo i dieta

Zdrowie dziecka ściśle zależy od kondycji matki. Istotne jest zatem stan zdrowia przyszłej mamy skontrolować i w razie konieczności, podreperować.  Zadbaj o nawyki żywieniowe. Dieta musi być bardzo urozmaicona, powinny się w niej znaleźć: chude ryby i mięso, nabiał, warzywa i owoce; do jadłospisu przyszłej mamy włącz również produkty bogate w witaminę i mikroelementy. Należy pamiętać, że brak równowagi między poszczególnymi składnikami– zarówno niedobór jak i nadmiar stanowić może czynnik obniżający szanse na zajście w ciążę i prawidłowy jej dalszy rozwój, a także może negatywnie wpłynąć na rozwój karmionego piersią dziecka. Z tego powodu każdą formę diety czy suplementacji dobrze jest skonsultować z lekarzem. Wśród składników, których pozytywny wpływ jednoznacznie udowodniono znajduje się kwas foliowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, jod i witamina D3 (2).

 

Świadome macierzyństwo i badania

W czasie gdy dziecko rozwija się już w łonie matki, przyszła mama nie zawsze zdaje sobie sprawę z wpływu wielu niebezpiecznych czynników. Na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem należy:

  • odstawić używki – rzuć palenie, odstaw alkohol, ponieważ używki mogą uszkodzić płód,
  • wykonać badania profilaktyczne takie jak np.: analiza moczu, morfologia krwi, cytologia szyjki macicy, badanie w kierunku infekcji TORCH oraz wszystkie inne zalecone przez ginekologa,
  • spytać swojego lekarza, czy leki, które są zażywane, mają wpływ na ciążę i czy można kontynuować ich przyjmowanie.

 

 

Piśmiennictwo:

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego: http://www.ptgin.pl/rekomendacje-0
  2. Karowicz-Bilińska, A., et al. „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących.” Ginekologia Polska 85 (2014): 395-399.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl