Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium


Karmienie piersią i COVID-19 [wideo]

Nowy koronawirus jest bardzo zakaźny i z łatwością rozprzestrzenia się w wielu regionach świata. Nic dziwnego, że budzi niepokój również u kobiet w ciąży. Dane są ograniczone, ale obecnie nie ma dowodów na to, że ciężarne są bardziej narażone na zachorowanie na COVID-19. Nie ma również dowodów potwierdzających możliwość zakażenia płodu nowym koronawirusem podczas ciąży od matki. Co jednak z karmieniem piersią przez kobiety chore na COVID-19? Czy karmienie piersią w czasie pandemii COVID-19 jest bezpieczne?

Karmienie piersią: polskie zalecenia w czasie pandemii

Konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii wydała rekomendacje dotyczące karmienia piersią przez matkę zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 oraz diagnozowaną w kierunku COVID-19 [1]. W tych dwóch przypadkach zalecana jest izolacja dziecka od matki. Należy jednak umożliwić matce odciąganie mleka, by utrzymać laktację. Dopiero po upewnieniu się, że nie ma już ryzyka przeniesienia zakażenia z matki na dziecko, możliwe jest karmienie naturalne. Potwierdzeniem, że matka jest już zdrowa, jest:

  • dwukrotnie ujemny wynik testu RT-PCR u matki zakażonej,
  • pojedynczy wynik ujemny testu RT-PCR u kobiety z podejrzeniem zakażenia.

Podobnie brzmią zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii, prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej [2]. W tych wytycznych znajdziemy następujące zalecenia:

 

  • po porodzie, w przypadku kobiet obserwowanych pod kątem zakażenia SARS-CoV-2, pokarm powinien podlegać pasteryzacji i przy zachowaniu zasad aseptyki może być podawany dziecku (choć obecnie nie ma pewności, czy nie może dojść do zakażenia poprzez pokarm ani czy standardowa pasteryzacja mleka wyeliminuje wirusa),
  • w przypadku kobiet z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 pokarm powinien być utylizowany,
  • u kobiet zakażonych SARS-CoV-2 nie należy hamować laktacji,
  • w momencie potwierdzenia ustania ryzyka transmisji zakażenia będą one mogły karmić dziecko naturalnie.

Nowy koronawirus i COVID-19 w ciąży

Zarówno polskie, jak i zagraniczne towarzystwa ekspertów wydały tymczasowe zalecenia dotyczące postępowania z noworodkiem i karmienia piersią. Jednak wiedza na temat nowego koronawirusa jest w dużym stopniu ograniczona i trzeba o tym pamiętać. Dlatego wszelkie zalecenia są poddawane ciągłym aktualizacjom. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakażenia nowym koronawirusem w ciąży oraz poznać zalecenia zagranicznych towarzystw medycznych dotyczące karmienia piersią, obejrzyj film: Nowy koronawirus i COVID-19 w ciąży [HD].

 

 

Więcej informacji o samym wirusie i badaniach znajdziesz na stronie: www.cov-2.pl.

 

Piśmiennictwo:

  1. https://sipip.szczecin.pl/rekomendacje-dot-sposobu-postepowania-w-opiece-nad-matka-i-noworodkiem-w-przypadku-podejrzenia-lub-potwierdzenia-zakazenia-wirusem-covid-19/
  2. http://ptmp.edu.pl/najnowsze-wytyczne-i-stanowisko-ekspertow-w-sprawie-zakazenia-wirusem-covid-19/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl