Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium


Kalendarz szczepień obowiązkowych, co się zmieni?

Kalendarz szczepień 2019

 

Aktualny Program Szczepień Ochronnych (PSO) na kolejny rok jest ogłaszany pod koniec października w postaci Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego (1). Na razie wszyscy zwracają uwagę na dwie ważne zmiany, ale ma być ich więcej. Pełna treść komunikatu dotyczącego kalendarza szczepień można znaleźć tutaj: https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/01/akt.pdf.

 

Kalendarz szczepień 2019 szczepienia przeciw gruźlicy

 

Od 2019 roku szczepienie przeciwko gruźlicy noworodków powinno być przeprowadzone przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego. To duża zmiana dla tych maluchów, które muszą zostać w szpitalu dłużej z powodu stanu zdrowia czy wcześniactwa.

Nadal wysoka zachorowalność, szczególnie na wschodzie kraju i migracja z Ukrainy, w której wiele osób jest nieszczepionych jest powodem, dla którego szczepienie przeciwko gruźlicy jest wciąż obowiązkowe.

 

Kalendarz szczepień 2019 szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce

 

Obecnie szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce podawana jest 2 razy (2):

  • pierwsza dawka: 13. – 15. miesiąc życia dziecka – pierwsza dawka szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce; przeciw pneumokokom (trzecia dawka szczepienia podstawowego),
  • druga dawka: 10 rok życia, dawka przypominająca przeciw odrze, śwince i różyczce.

 

Według nowego kalendarza szczepień przesunięto podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce z 10. na 6. rok życia w  celu zapewnienia ochrony dzieciom przed rozpoczęciem nauki. Przeniesienie dawki przypominającej tego szczepienia uzasadnia się sytuacją epidemiologiczną odry w Europie.

 

Kalendarz szczepień w przyszłości

 

Ministerstwo Zdrowia planuje kolejne zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych, jednak najpewniej nie zostaną one wprowadzone w przyszłym roku. Chodzi o wprowadzenie do kalendarza kolejnych szczepień, które dziś są dodatkowymi: szczepienia przeciw rotawirusom, meningokokom, HPV, a także szczepionek przeciwko różyczce dla dziewcząt w 19. roku życia, by chronić je przed tą chorobą w trakcie ciąży.

 

 

Piśmiennictwo:

  1. Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 października 2018 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2019(Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia, poz. 104).
  2. http://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl