Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium


Opryszczka w ciąży

 

Opryszczka pospolita jest chorobą wywoływaną przez wirusa Herpes simplex, czyli HSV. Jest chorobą charakteryzującą się występowaniem pęcherzyków na skórze i błonach śluzowych. Infekcja jest rozpowszechniona na całym świecie i zwykle przebiega łagodnie. Znane są dwa typy wirusa opryszczki, czyli HSV: najczęściej każdy z nich atakuje odrębne okolice ciała. Infekcja Herpes simplex typu 1 zazwyczaj obejmuje okolice ust i nosa, natomiast Herpes simplex typu 2 – okolice genitalne.

 

Opryszczka w ciąży

 

Zakażenia wewnątrzmaciczne wirusem opryszczki mogą występować, ale są wyjątkowo rzadkie. Ryzyko dla płodu związane z infekcją wirusem Herpes dotyczy głównie przypadków zakażeń pierwotnych, czyli występujących po raz pierwszy u matki. Może wówczas dojść do utraty ciąży lub trwałych zaburzeń neurologicznych u dziecka. Wcześniejsze zachorowania nie zapobiegają nawrotom lub powtórnym zakażeniom. Natomiast nawroty opryszczki wiążą się z  dużo niższym ryzykiem (2%) przeniesienia zakażenia z matki na płód.

 

Opryszczka w trakcie porodu

 

Do infekcji dziecka wirusem opryszczki dochodzi przede wszystkim w trakcie porodu. Gdy infekcja dotyczy narządów płciowych, wzrasta ryzyko zakażenia noworodka w czasie porodu naturalnego. Jest ono największe, jeśli choroba pojawia się na krótko przed terminem rozwiązania. Chorobę u noworodków ze względu na objawy można  wtedy podzielić na:

 

  • zmiany rozsiane uogólnione (25%),
  • zakażenie centralnego układu nerwowego (30%),
  • zakażenie ograniczone do skóry, oczu i ust (45%).

 

Zakończenie porodu drogą cięcia cesarskiego zalecane jest u pacjentek z aktywną postacią infekcji genitalnej, o czym ostatecznie decyduje lekarz. Nie należy wykonywać cięcia cesarskiego u ciężarnych, które podają infekcje wirusem HSV w przeszłości (nawet w trakcie danej ciąży), jeżeli nie stwierdza się obecnych objawów zakażenia.

 

Opryszczka w ciąży badania

 

Chcąc ocenić poziom odporności przed ciążą lub na początku ciąży, należy wykonać badania w kierunku obecności przeciwciał, czyli białek produkowanych przez układ immunologiczny w momencie zetknięcia z czynnikiem zakaźnym. Występowanie na długo przed ciążą przeciwciał IgG przeciwko wirusowi opryszczki chroni przed zakażeniem pierwotnym, które stanowi zagrożenie dla płodu. Obecność przeciwciał nie zapobiega nawrotom lub powtórnym zakażeniom, ale ryzyko wystąpienia komplikacji w rozwoju płodu są dużo niższe w przypadku nawracających zakażeń.

 

 

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl