Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium














Cytomegalia w ciąży

 

Cytomegalia to choroba zakaźna wywoływana przez cytomegalowirusa (cytomegalovirus, CMV). Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo powszechne i występuje na całym świecie. Najczęściej ma bezobjawowy i mało specyficzny przebieg, stanowi tym samym wyzwanie diagnostyczne i kliniczne.

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez kontakt ze śliną, moczem, łzami, krwią, mlekiem, nasieniem, a także wydzieliną szyjki macicy osób zainfekowanych. Istnieje też możliwość zakażenia CMV droga kontaktów seksualnych. Po pierwszej infekcji wirus przechodzi w stan nieaktywny (uśpiony), w przyszłości może dojść do reaktywacji zakażenia (zakażenie nawracające, wtórne). Dzieje się tak przeważnie w stanach osłabienia organizmu.

 

Cytomegalia w ciąży

 

Cytomegalia jest szczególnie niebezpieczna w ciąży, gdyż może powodować wady rozwojowe płodu, a nawet doprowadzić do poronienia. Najgroźniejsze dla rozwoju dziecka są zakażenia na początku ciąży oraz występujące u matki po raz pierwszy (zakażenia pierwotne). Powtórne zachorowanie w trakcie ciąży może powodować zakażenie wrodzone, ale ryzyko to jest dużo niższe.

 

Cytomegalia wrodzona – objawy

 

Jedynie 10% dzieci po urodzeniu ma objawy choroby, takie jak małogłowie, ograniczenie wzrostu, powiększenie wątroby, żółtaczka. W pozostałych przypadkach (80–90%) wady mogą ujawniać się u dziecka po wielu miesiącach, a nawet latach po urodzeniu. Niezależnie od obrazu klinicznego tuż po narodzinach, cytomegalia wrodzona wiąże się z ryzykiem nieprawidłowego rozwoju neurologicznego, zaburzeń widzenia, niedosłuchu czy nawet utraty słuchu (ang. Sensineural Hearing Loss, SNHL) (1).

 

Badania na cytomegalię w ciąży

 

W przypadku podejrzenia cytomegalii w ciąży lekarz może zlecić badanie przeciwciał we krwi. Ocenia się obecność dwóch rodzajów tzw. klas przeciwciał: IgM i IgG. Zależnie od otrzymanej kombinacji wyników przeciwciał IgM i IgG lekarz może ocenić czy ma do czynienie z wczesną czy dawno przebytą infekcją. Obecnie w Polsce nie prowadzi się rutynowej diagnostyki ciężarnych w kierunku zakażenia CMV, jednak coraz częściej swoiste testy serologiczne są zlecane przez położników.

Wtórne zakażenie CMV w ciąży jest możliwe, ale nie stanowi już takiego zagrożenia dla dziecka. Dlatego przed ciążą warto dowiedzieć się czy kobieta wcześniej chorowała już na cytomegalię. U kobiet planujących macierzyństwo warto wykonać badanie, które umożliwia ocenę obecności przeciwciał IgG przeciwko CMV. U pacjentek, u których testy wykażą wynik ujemny, czyli brak typowych przeciwciał w klasie IgG, istnieje ryzyko wystąpienia infekcji pierwotnej w trakcie ciąży (niebezpiecznej dla płodu).

 

Piśmiennictwo:

  1. Sieroszewski P., Bober Ł., Kłosiński W., Zakażenia podczas ciąży, Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia 2012, 5.2: 65–84.

 

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl