Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium


Infekcje w ciąży

Photo by freestocks.org on Unsplash

 

Ciąża to wyjątkowy stan. Przez dziewięć miesięcy organizm kobiety i rozwijającego się dziecka są z sobą związane. Zdrowie dziecka ściśle zależy od kondycji matki. Dlatego każda przyszła mama powinna o siebie szczególnie dbać, zdrowo się odżywiać, a jeśli istnieje taka konieczność – przyjmować dodatkowe witaminy i mikroelementy. Oczekiwanie na dziecko to niewątpliwie okres wielu obaw i niepokojów, dotyczących przede wszystkim zdrowia dziecka. Jednym z niebezpieczeństw są infekcje w ciąży, szczególnie te, które mogą wpłynąć na rozwój płodu. Dlatego infekcje w ciąży to jedna z rzeczy, której kobiety w ciąży starają się unikać.

 

Infekcje w ciąży

 

Czy infekcje w ciąży wiążą się z ryzykiem dla dziecka? Codziennie atakuje nas mnóstwo różnych wirusów i bakterii. Jeśli ciężarna kobieta złapie zwykły katar, nie wpłynie to na stan zdrowia rozwijającego się płodu. Niestety istnieje wiele czynników zakaźnych (patogenów), które mogą go zakłócić. Wirusy i bakterie, które przedostają się do organizmu matki, mogą przenikać przez łożysko do rozwijającego się płodu. Takie patogeny zaliczamy do tzw. grupy TORCH.  Infekcje w ciąży czynnikami z grupy TORCH mogą być niebezpieczne i spowodować zaburzenia w rozwoju umysłowym i fizycznym płodu, a niekiedy doprowadzić nawet do poronienia. Skutki, które powodują infekcje w ciąży zależą od czynnika zakaźnego i etapu ciąży.

 

Objawy zakażenia w ciąży

 

Infekcje z grupy TORCH jak różyczka, cytomegalia, czy toksoplazmoza, w ciąży przebiegają zwykle bezobjawowo lub bardzo łagodnie. Rozpoznanie takiej infekcji w ciąży stanowi nie lada wyzwanie dla lekarza. Pomocne w postawieniu diagnozy są badania laboratoryjne.

 

Badania w ciąży

 

Przed niektórymi chorobami zakaźnymi można się chronić, dlatego warto wiedzieć o nich więcej. Istnieje wiele badań pozwalających na sprawdzenie jakie jest ryzyko wystąpienia niektórych zagrożeń w tym okresie. Jednym z takich badań jest badanie w kierunku infekcji z grupy TORCH. Badanie polega na ocenie obecności przeciwciał (białek produkowanych przez układ immunologiczny podczas infekcji) we krwi pacjentki w ciąży  klub planującej ciążę. Jest to badanie wykonywane nie tylko kontrolnie w trakcie ciąży. Można je wykonać również przed ciążą – jako badanie profilaktyczne, które pozwoli ocenić poziom odporności kobiety na infekcje z tej grupy.

 

 

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl