Znajdź laboratorium, wykonujące badanie TORCH 10
Znajdź laboratorium


Cytomegalia w ciąży

Cytomegalia to choroba zakaźna wywoływana przez cytomegalowirusa (cytomegalovirus, CMV). Większość zakażeń wirusem cytomegalii przebiega bezobjawowo. Po pierwszej infekcji wirus przechodzi w stan nieaktywny (uśpiony), w przyszłości może dojść do reaktywacji zakażenia (zakażenie nawracające, wtórne). Dzieje się tak przeważnie w stanach osłabienia organizmu.

 

Cytomegalia w ciąży

Cytomegalia jest szczególnie niebezpieczna w ciąży, gdyż może powodować wady rozwojowe płodu, a nawet doprowadzić do poronienia. Najgroźniejsze dla rozwoju dziecka są zakażenia na początku ciąży oraz występujące u matki po raz pierwszy. Wirus cytomegalii jest główną przyczyną niedosłuchu o podłożu niegenetycznym oraz ważnym czynnikiem uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (1).

 

Cytomegalia wrodzona – objawy

Jedynie 10% dzieci po urodzeniu ma objawy choroby, takie jak małogłowie, ograniczenie wzrostu, powiększenie wątroby, żółtaczka. W pozostałych przypadkach (80–90%) wady mogą ujawniać się u dziecka po wielu miesiącach, a nawet latach po urodzeniu. Niezależnie od obrazu klinicznego tuż po narodzinach, cytomegalia wrodzona wiąże się z ryzykiem nieprawidłowego rozwoju neurologicznego, zaburzeń widzenia, niedosłuchu czy nawet utraty słuchu (ang. Sensineural Hearing Loss, SNHL ).

 

Cytomegalia – badania przeciwciał

Wtórne zakażenie CMV w ciąży jest możliwe, ale nie stanowi już takiego zagrożenia dla dziecka. Dlatego przed ciążą warto dowiedzieć się czy kobieta wcześniej chorowała już na cytomegalię. U kobiet planujących macierzyństwo warto wykonać badanie, które umożliwia ocenę obecności przeciwciał IgG przeciwko CMV . U pacjentek, u których testy wykażą wynik ujemny, czyli brak typowych przeciwciał w klasie IgG, istnieje ryzyko wystąpienia infekcji pierwotnej w trakcie ciąży. Jeśli we krwi kilka miesięcy przed ciążą znajdują się przeciwciała IgG przeciwko CMV, oznacza to, że kobieta przeszła cytomegalię,  a obecne przeciwciała chronią ją przed pierwotną infekcją.

 

Piśmiennictwo:

  1. Sieroszewski P., Bober Ł., Kłosiński W., Zakażenia podczas ciąży, Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia 2012, 5.2: 65–84.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info antyneuronalne.pl kalpro.pl